Historie puzzle


Historie puzzle

Původ skládačky se obecně připisuje evropskému kartografovi Johnu Spilsburymu, který v 60. letech 17. století rozřezal dřevěné mapy britského impéria na kousky, aby se děti aristokracie mohly naučit zeměpis zemí, kterým Británie vládla. Tyto první dřevěné skládačky, nazývané „rozřezané mapy“, započaly historii skládaček a jejich obliba mezi vyššími vrstvami v Evropě a USA v průběhu 19. století neustále rostla. První důležitý vývoj v historii skládaček spočíval v tom, že do roku 1900 se dřevěné skládačky v USA vyvinuly z dětských her ve formu zábavy pro bohaté dospělé. V prvním desetiletí 20. století si skládačka našla cestu zpět za Atlantický oceán, nyní jako oblíbená forma zábavy pro dospělé, a často ji bylo možné najít na večírcích nebo v salonech víkendových usedlostí.

V roce 1908 začala společnost Parker Brothers v Salemu ve státě MA vyrábět svou ručně broušenou dřevěnou řadu skládaček Pastime Puzzle, která se rychle stala jednou z nejpamátnějších řad v historii skládaček. Brzy poté vstoupila na trh společnost Milton Bradley se svými dřevěnými skládačkami Premier Jig Saw Puzzles. V prvních třech desetiletích 20. století, kdy popularita dřevěných skládaček prudce vzrostla, následovala řada dalších firem, například Travel Picture Puzzles společnosti Detroit Publishing Co. Druhým důležitým krokem v historii skládaček byl vývoj masově vyráběných, vysekávaných skládaček z kartonu v období Velké hospodářské krize. Teprve v době Velké hospodářské krize se objevili výrobci vysekávaných lepenkových skládaček, aby uspokojili poptávku trhu po zábavných skládačkách za ceny, které si mohly dovolit rodiny bojující s Velkou hospodářskou krizí. Nejpopulárnější z těchto lepenkových skládaček byla ve 30. letech 20. století skládačka Perfect Picture Puzzle, kterou vyráběla společnost Consolidated Paper Company v Somerville, MA. Skládačky Perfect Picture Puzzles, známé jako „Weekies“, protože každý týden vycházely nové skládačky, se v roce 1933 prodávaly za deset až pětadvacet centů za kus, čímž se ceny skládaček dostaly na dosah středním a nižším vrstvám obyvatelstva a výrazně tak rozšířily trh se skládačkami.Během Velké hospodářské krize v USA, kdy ekonomika klesala ke dnu a míra nezaměstnanosti a chudoby dosahovala závratných výšek, získaly skládačky zásadní roli jako pozitivní zdroj rodinné zábavy. Skládačky skutečně pomáhaly držet rodiny pohromadě během desetiletí strádání – dřevěné skládačky mezi bohatými a kartonové skládačky mezi chudými. ve 30. letech 20. století také vzrostl počet jednotlivců, kteří vstoupili na trh s dřevěnými skládačkami – mnozí s jedinečnými, ručně vyráběnými metodami. právě tito řemeslní průkopníci založili moderní dědictví, které dnes dřevěné skládačky nesou.

Jedna výjimečná a jedinečná výrobní metoda vznikla ve 30. letech 20. století, kdy muž jménem Charles Russell z Auburnu ve státě Massachusetts vyrobil pilový kotouč k šicímu stroji své ženy a začal s ním řezat dřevěné skládačky. Setkal jsem se s ním v jeho sklepní dílně, když mi byly tři roky, a pak ještě několikrát, protože to byl právě on, jehož skládačky, které do sebe zapadají, moje rodina sbírala nejčastěji. Russellovy skládačky sbíralo i mnoho dalších lidí, včetně významného obchodního magnáta jménem pan Bing, který, když se dozvěděl, že kvůli zhoršujícímu se zraku musí pan Russell přestat skládat puzzle, navrhl speciální jasnou lampu a přiletěl s ní svým soukromým letadlem z Kalifornie do sklepního obchodu pana Russella. Díky této lampě mohl pan Russell skládat puzzle ještě více než deset let.Mezi další puzzle, které moje rodina sbírala, patřilo příležitostně Par Puzzle, jehož tvůrci byli nejznámějšími výrobci ručně řezaných dřevěných puzzle dvacátého století. V celé historii skládaček Par Puzzles stanovily většinu standardů vysoké kvality a chytrosti, kterých se drží dnešní skládačky. Ačkoli éra skládaček Par Puzzle skončila smrtí posledního ze dvou zakladatelů v roce 1974, sběratelé stále hledají použité skládačky Par Puzzle ve starožitnictvích a platí stovky i tisíce dolarů za skládačky, u kterých mohou dokonce chybět dílky!


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0
Váš košík
  • No products in the cart.